Skąd tak duża popularność ogrzewania podłogowego?
Systemy ogrzewania podłogowego cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością. Zdecydowana większość inwestorów realizujących budowę domów decyduje się właśnie na to rozwiązanie, szczególnie w pomieszczeniach takich jak kuchnia, łazienka czy przedpokój. Jakie są przyczyny tak dużego zainteresowania tym systemem? Bynajmniej nie wynikają one z chwilowej mody, a raczej niewątpliwych zalet, jakie zapewnia ogrzewanie podłogowe. W tym artykule podpowiemy, dlaczego i kiedy warto się na nie zdecydować.
Dlaczego warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe zapewnia najbardziej przyjazny człowiekowi komfort cieplny w pomieszczeniach za sprawą korzystnego rozkładu temperatury. Optymalny i najzdrowszy dla człowieka jest system grzewczy, który zapewnia wyższe temperatury najbliższej stóp, natomiast nieco niższe (średnio o 2-3 stopnie) na wysokości głowy. Tak właśnie działa tzw. podłogówka. Dzięki temu oddychamy zdrowym, chłodniejszym powietrzem, natomiast stopy, które są najbardziej narażone na ziębnięcie, zostają optymalnie ogrzane.
Ogrzewanie podłogowe nie wysusza też powietrza w pomieszczeniach w takim stopniu jak tradycyjne grzejniki, dzięki czemu możemy uniknąć problemów z wysuszeniu śluzówek zimą, co sprzyja przenikaniu drobnoustrojów. Jest to również doskonały system grzewczy dla osób z alergią na roztocza, ponieważ ogrzewanie podłogowe działa na zasadzie promieniowania, które przyczynia się do ograniczenia występowania kurzu i pyłków w powietrzu. Na komfort cieplny ogrzewania podłogowego wpływa również fakt, że ciepło oddawane jest równomiernie w całym pomieszczeniu, a nie tylko w wybranych miejscach (np. w okolicach grzejnika, jak w przypadku standardowych systemów grzewczych).
Komfort cieplny w pomieszczeniach to nie jedyna zaleta ogrzewania podłogowego. Kolejnym atutem podłogówki jest duża oszczędność energii, która wynika ze sposobu zasilania. Jest to system niskotemperaturowy, a więc zasilany wodą o niskiej temperaturze.
Oczywiście na wydajność, bezawaryjność działania i sprawność grzewczą tego systemu wpływają również profesjonalnie wykonany montaż oraz dobór wysokiej jakości materiałów do ogrzewania podłogowego. Jeśli jednak te warunki zostaną spełnione, z całą pewnością każdy doceni korzyści tego rozwiązania.
Gdzie stosować ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe znajduje zastosowanie przede wszystkim w budownictwie jednorodzinnym, jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zamontować je również w nowym mieszkaniu w bloku. Ten system grzewczy znajduje zastosowanie również w obiektach użytku publicznego.
Bardzo często łączy się dwa systemy grzewcze, czyli grzejniki oraz ogrzewanie podłogowe. Zastosowanie dwóch źródeł ciepła może sprzyjać optymalnemu komfortowi ciepłemu oraz oszczędzaniu energii. Bardzo często spotykanym rodzajem instalacji łączonej jest montaż ogrzewania podłogowego na parterze domu, a grzejników na piętrach. Ogrzewanie podłogowe instaluje się w łazienkach, przedpokojach, kuchniach, jadalniach - zwykle pod płytkami podłogowymi lub wykończeniem kamiennym. Warto jednak pamiętać, że takie mieszane instalacje - “podłogówka” i grzejniki wymagają odpowiedniej regulacji i bardzo umiejętnego montażu.