Pellet popularny materiał opałowy
Coraz częściej jako jeden z rodzajów materiałów opałowych stosuje się pellet. Jest to chętnie wykorzystywany do spalania w piecach produkt grzewczy powstający najczęściej z trocin drzewnych. Można go wytwarzać zarówno z drzew liściastych, jak i iglastych, a nawet ze skorupek kokosów, drewna palmowego albo trawy. Pellet ma postać niewielkich granulek o cylindrycznym kształcie – ich średnica mieści się w przedziale 6-25 mm, a długość wynosi kilka centymetrów. Produkuje się go z odpadów drzewnych pochodzących z tartaków, zakładów przeróbki drewna, a także z wszelkich leśnych odpadów z drzew. W wyniku działania wysokiego ciśnienia odpady te zostają sprasowane i nadaje się im postać granulek.
Ekologia i wydajność
Pellet jest uznawany za jeden z najbardziej ekologicznych materiałów opałowych, ponieważ w jego skład wchodzą tylko naturalne resztki drzewne bez dodatku żadnych chemicznych substancji, a podczas spalania tego paliwa wytwarzana jest bardzo mała ilość spalin oraz popiołu. Inne plusy pelletu to przede wszystkim dość niska cena i wysoka efektywność ogrzewania. Materiał ten jest również wygodny w używaniu, ponieważ pakuje się go w niewielkie worki (10 lub 20 kg) łatwe do transportu i uzupełniania zasobnika pieca. Dodatkowo jeśli zasobnik pieca grzewczego jest wystarczająco duży, to po jego napełnieniu piec może pracować praktycznie bezobsługowo nawet do kilku tygodni. Nowe porcje paliwa pobierane są do kotła samoczynnie, a więc piec może działać bez problemu nawet podczas dłuższej nieobecności domowników.
Warto jednak wiedzieć, że pellet jako opał ma również pewne ograniczenia. Przede wszystkim spalanie go musi odbywać się w specjalnie przeznaczonych do tego kotłach lub odpowiednio przystosowanych kotłach uniwersalnych. Dlatego początkowe koszty przejścia na pellet mogą być spore, jednak w kolejnych sezonach grzewczych nie są one tak wysokie i pellet okazuje się bardzo dobrym rodzajem opału zarówno pod względem finansowym, jak i w związku z ekologią.